Iść, albo nie iść? Oto jest pytanie!

Wątpliwości

Parafraza słów Szekspira pokazuje dylemat przed jakim stajemy rozważając uczestnictwo w psychoterapii. Często ulegamy stereotypom. Po pierwsze, co pomyślą o mnie znajomi rodzina, jak wyjdzie na jaw, że chodzę do terapeuty, psychologa? Po drugie, co pomyśli o mnie psychoterapeuta? Czy mi pomoże, zrozumie, a może oceni? Dodatkowo pojawia się uczucie wstydu połączone z pytaniem, czy ze mną jest coś nie, tak skoro inni z takiej pomocy nie korzystają. Czasami myślimy, że psychoterapeuta już po pierwszym spotkaniu da nam jakąś radę i objawy ustąpią - z doświadczenia wynika, że bardzo rzadko jest to możliwe. Jak widać dużo myśli, obaw i wątpliwości może się pojawić, zanim trafimy do gabinetu psychoterapii.

Rzeczywistość

Psychoterapeuta to osoba, która towarzyszy klientowi na drodze osobistego rozwoju. Nie jest, jak może błędnie myśleć część z nas, sędzią oceniającym pacjenta. Potrafi stworzyć odpowiednie warunki do tego, aby osoba szukająca pomocy uzyskał zdolność do mówienia o swoich kłopotach, aby następnie wspólnie nimi się zająć. Korzystając ze swojej wiedzy oraz narządzi psychoterapeutycznych pomaga w leczeniu objawów, ale próbuje też wspólnie z klientem znaleźć przyczynę, dać rozumienie tego, co się dzieje.

Kto?

Czy trzeba być osobą chorą psychicznie aby korzystać z pomocy psychoterapeuty? Niekoniecznie. Najczęściej z psychoterapii korzystają osoby zdrowe, które aktualnie znajdują się w sytuacji kryzysowej lub które doświadczają szczególnych trudności psychicznych wpływających negatywnie na ich jakość życia. Często również zgłaszają się osoby, które chcą lepiej zrozumieć siebie i uzyskać pomoc w osobistym rozwoju.

Kiedy?

Nie każdy kłopot wymaga interwencji psychologa lub psychoterapeuty. Czasami wystarczy spokojnie przemyśleć daną sytuację, nie podejmować ważnych decyzji w kryzysie czy pod wpływem silnych emocji lub po prostu przedyskutować problem z przyjaciółmi. Jednakże kiedy powyższe sposoby nie pomagają, doświadczasz nadmiernego lęku, masz problem z emocjami, nie rozumiesz tego, co się z Tobą dzieje, masz trudności w relacjach z innymi zgłoś się po pomoc do psychoterapeuty.

Decydując się na pierwsze spotkanie konsultacyjne inwestujesz 50 minut swojego czasu, a może ono okazać się bardzo ważne w Twoim życiu. Dlatego warto wygrać walkę ze stereotypami i dać sobie szansę osobistego rozwoju. Rozpocznij nową drogę.